Czy będzie strajk sędziów ?

• autor: szkocki17, 2016-08-03 14:08

Sędziowie zrzeszeni w Kolegium Sędziów Podokręgu Piłki Nożnej w Świdnicy grożą, że wezmą urlopy do końca września br., jeśli władze OZPN Wałbrzych nie spełnią ich postulatów. W piśmie do szefa związku Dariusza Stachurskiego zawarli pięć punktów. W ten sposób protestują wobec niezrozumiałych dla nich decyzji prezesa i zarządu OZPN Wałbrzych. Jeśli strony nie znajdą porozumienia będą gigantyczne kłopoty z obsadą meczów okręgówki i klasy A, a spotkań klasy B może w ogóle nie mieć, kto sędziować.

Pismo ukazało się na stronie PPN Świdnica. W rozwinięciu newsa możecie Państwo zobaczyć oryginalny tekst.

Czy niższym ligom piłkarskim w naszym regionie grozi paraliż? Zdaniem prezesa OZPN-u Dariusza Stachurskiego absolutnie nie, związek jest przygotowany na różne warianty. W rozwinięciu newsa Prezes odpowiada na zarzuty skierowane przez KS PPN Świdnica.

Koledzy sędziowie. Poniżej znajdziecie oficjalne pismo, które zostało złożone w dniu dzisiejszym w biurze OZPN Wałbrzych wraz z naszymi urlopowaniami.

Jednocześnie kierujemy do Was prośbę o nie sędziowanie meczów sparingowych w okresie przygotowawczym do rozpoczęcia rundy jesiennej sezonu 2016/2017.

Treść pisma:

Świdnica 29.07.2016 r.

Do Prezesa

OZPN Wałbarzych

Ul. Chopina 1c

58-301 Wałbrzych – Nowe Miasto

W piątek (29.07.2016 r.) odbyło się spotkanie plenarne sędziów KS PPN Świdnica, w którym uczestniczyło ok. 40 sędziów KS PPN. Na spotkaniu podjęto decyzję, że jeżeli nie zostaną wyjaśnione pewne kwestie oraz spełnione postulaty to sędziowie KS PPN postanawiają się urlopować na okres 13.08-30.09.

Kwestie do wyjaśnienia oraz postulaty:

1.    Przewodniczącego KS PPN Świdnica proponują sędziowie zrzeszenie w PPN Świdnica
  2. Przywrócenie kolegi Adama Żuk do IV ligi
  3. Zarząd KS OZPN Wałbrzych powinien składać się z 9 członków, z czego po 3-ech z każdego podokręgu
  4. Oficjalne opublikowanie tabel awansów i spadków sędziów poszczególnych klas rozgrywkowych (IV liga, klasa O, klasa A)
  5. Wyjaśnienie obsady za rundę wiosenną 2016 na szczeblu OZPN Wałbrzych (przede wszystkim o nieobsadzaniu na zawody niektórych kolegów).

O całą sprawę i możliwy paraliż rozgrywek zapytaliśmy prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu Dariusza Stachurskiego. – Ze zdziwieniem odebrałem chęć urlopowania się sędziów. Nasi sędziowie chcą rozmawiać o swoich problemach i postulatach, a w przypadku braku rozwiązań grożą urlopowaniem się od prowadzenia początkowych meczów sezonu 2016/2017. Arbitrzy pragną osiągnąć kompromis, wysyłają pismo do związku i nie czekając na odpowiedź zwrotną, co poniektórzy z nich już składają „wakacyjne deklaracje”. Jak to zrozumieć?

Na postulaty sędziów odpowiem w punktach:

1. Zgodnie z regulacjami Polskiego Związku Piłki Nożnej, przewodniczącego Kolegium Sędziów Podokręgu Piłki Nożnej i Okręgowego Związku Piłki Nożnej, w formie uchwały powołuje zarząd OZPN-u.
  2. O powołaniu sędziów na konkretny szczebel rozgrywek decyduje zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej po propozycjach zgłoszonych przez OZPN. Preferujemy sędziów zdolnych i perspektywicznych.
  3. Zarząd Kolegium Sędziów OZPN Wałbrzych zawsze składał się z równej ilości przedstawicieli trzech podokręgów: wałbrzyskiego, świdnickiego i kłodzkiego. Tym razem nie jest inaczej.
  4. Tabele awansów i spadków sędziów w poszczególnych rozgrywkach uchwala zarząd OZPN-u po przedstawieniu przez przewodniczącego Kolegium Sędziów OZPN. W tym roku nie było inaczej. Następnie szef Kolegium Sędziów przekazuje informacje sędziom w poszczególnych PPN-ach. Taka informacja została podjęta przez PPN Świdnica i wewnętrznym kanałem informacje przekazywane są od lat, co roku tak samo. Te informacje nigdy nie były publikowane na stronie www OZPN-u.
  5. Obsady meczów na szczeblu PPN dokonuje obsadowiec na podstawie poziomu sędziowania, liczby już prowadzonych meczów i innych czynników. Nigdy nie było tak, że każdy sędzia prowadzi taka samą ilość meczów.

Podsumowując, nie prowadzę żadnej czystki. W trakcie swojej pierwszej kadencji dobierałem nowych ludzi do współpracy, tak jest i teraz. Zmiany dotyczą nie tylko sędziów, ale też działaczy innych komisji i wydziałów. Nie obawiamy się strajku sędziów, z całą pewnością nie grozi nam paraliż, jesteśmy przygotowani na różne opcje – odpowiada na zarzuty sternik regionalnego związku piłkarskiego Dariusz Stachurski.

Źródło: swidnica24.pl